GABINET PSYCHOTERAPII GESTALT

JA - TY

Ja robię swoje, a ty swoje. Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania, a ty nie jesteś na tym świecie, by spełniać moje. Ty to ty, ja to ja. I 

jeśli przypadkiem natrafimy na siebie to wspniale, jeśli nie, to nic nie można na to poradzić.

Jeśli przyrównamy życie do rzeki, to Gestlat uczy jak płynąć we współpracy
z prądem, trzymając się jednocześnie własnego nurtu i wykorzystując
zmienne wiatry otoczenia.

Nie ma nic oprócz tego, co jest tu i teraz. Jest tylko teraźniejszość. 

Przeszłosci już nie ma. Przyszłości jeszcze nie ma.

Fotolia 64437628 XSTERAPIA GESTALT

Terapia Gestalt jest procesem zmieniania świadomości i zachowania. Według zasad Gestaltu pierwszym krokiem do uruchomienia własnej energii w kierunku zmiany jest poszerzenie świadomości własnych uczuć, emocji, potrzeb, mechanizmów działania, tego, co dzieje się ciele, co robię i czego nie robię. Terapia Gestalt jednak nie zmierza tylko do wyjaśniania źródeł własnych trudności, lecz do wypróbowywania nowych rozwiązań. Inaczej mówiąc do starania się by „wiedzieć dlaczego” dodaje się „poczuć jak”, co pobudza zmianę.

Często nasze problemy mają swoje korzenie w doświadczeniach z przeszłości - powstają w wyniku „niedomkniętych”, „niedokończonych” sytuacji, które przytrzymują naszą energię i nie pozwalają żyć w pełni. Celem terapii Gestalt jest odtworzenie pełnego kontaktu z niedomkniętą sytuacją, wskutek tego zablokowany proces można odblokować, a postać- sytuacja (Gestalt) może się zamknąć. To w jaki sposób zamkniemy daną sytuację zależy już od nas samych. Inaczej mówiąc:

„ Nie to jest ważne, co ze mną zrobiono, lecz to, co ja sam zrobiłem z tym, co ze mną zrobiono.” (Sartra)

 TU I TERAZ

Terapia Gestalt akcentuje znaczenie TU i TERAZ -zarówno przeszłość jak i przyszłość odczuwamy w czasie teraźniejszym (tu i teraz), dzięki czemu mamy możliwość rehabilitacji emocjonalnego i cielesnego odczuwania, które często było i jest cenzurowane w naszej kulturze, np. poprzez ścisłe normy dotyczące publicznego wyrażania gniewu, smutku i niepokoju, czułości, miłości, radości.

RELACJA JA - TY

Proces terapeutyczny oparty jest na relacji JA -TY, czyli spotkaniu człowieka z człowiekiem a podstawową metodą pracy jest „egzystencjalny dialog”. Dialog w relacji Ja – Ty jest spotkaniem bez oczekiwań, autentycznym przeżyciem i doświadczeniem bycia ze sobą. Gestalt zakłada, że relacja Ja – Ty jest niezbędna, żebyśmy zrealizowali swoje człowieczeństwo. Właśnie w kontakcie, w relacji tworzy się świadomość własnego Ja. Tożsamość powstaje na granicy kontaktu z drugim człowiekiem, a kontakt zawsze powoduje zmiany w podmiocie i partnerze relacji oraz samej relacji. Victor Chu pisze „Kontakt w Gestalcie jest spostrzeganiem różnic i podobieństw tam, gdzie Ja spotyka się z Ty. Uczucie, jakie mam wtedy, jest jasne i wyraźne. Czuję siebie, nawet jeśli jestem z tobą.”

 

Terapia Gestalt nie stawia sobie za jedyny cel eliminację symptomów, lecz ma również umożliwić proces samoregulacji organizmu. Człowiek pokonawszy blok sam będzie mógł decydować o sobie i odpowiadać za siebie, akceptować siebie takim jakim jest, a nie takim jakim oczekuje go społeczeństwo.

Według teorii i praktyki Gestalt szczęśliwym może być człowiek, który żyje w zgodzie ze sobą, swoimi prawdziwymi potrzebami i pragnieniami. Mając swoje własne doświadczenie w rozwoju osobistym w tym ujęciu mogę powiedzieć, że to nie tylko nurt w psychoterapii, ale także filozofia życia.